מדפים לספריות ציבוריות

מדפים בספרייה ציבורית הם חלק חיוני בכל ספרייה. הם השלד עליו בנוי עולם התוכן של הספרייה. המדפים מספקים מקום לאחסון אוסף הספרים, מגזינים, עיתונים וחומרים אחרים של הספרייה. המדפים גם עוזרים לארגן את אוסף הספרים כך שיהיו נגישים יותר למבקרים.

לב הספרייה

הספריות שאנחנו זוכרים מהסרטים עם הספרנית שדואגת שיהיה שקט כל הזמן, ורשרוש הספרים שינוי את פניהם, אבל לא בהרבה.

נכון, היום כבר מחשבים הם חלק בלתי נפרד מכל ספרייה, וישנם אזורים רבים של משחקים וישיבה, אבל הספרים נותרו לב ליבה של הספרייה, ולכן המדפים של הספרים הם הבסיס והחלק הגדול ביותר בכל ספרייה.

נראות הספרייה

ישנם סוגים שונים של ספריות ציבוריות, במקומות שונים. ישנם ספריות בישובים קטנים או גדולים, במוסדות לימודים, כמו בתי ספר או אוניברסיטאות.

לכל ספרייה יש את הסגנון שלה, סוגי המבקרים שלה והפעילויות השונות. במקרים רבים באותה ספריה יש מרחבים שונים בעלי אופי שונה ולכן גם עם עיצוב ונראות שונים.

מדפי הספריה בשל היותם חלק כל כך משמעותי מהמרחב בספריה משפיעים גם על הנראות ולכן, גם הנראות שלהם חשובה לא פחות.

שימושים שונים למדפים לספריות

מאחר ובספריות המודרניות, השימושים הם רבים ומגוונים, וכוללים תוכן מעבר לספרים, המדפים צריכים להתאים לסוגים השונים, למשל:

  • מדפים פתוחים: מדפים פתוחים הם סוג המדפים הנפוץ ביותר בספריות ציבוריות ובמוסדות לימוד. מדפים כאלה מאפשרים למבקרים לראות את הספרים על המדפים, לדפדף בהם, מה שמקל עליהם למצוא את מה שהם מחפשים.
    מדפים פתוחים קלים לשימוש גם עבור ספרנים, שכן ניתן לגשת אליהם בקלות מכל הצדדים.
  • ארונית מדפים סגורים: ארונית עם מדפים סגורים יכולה לשמש לאחסון מוצרים שיש להגן עליהם מפני אבק או נזק, כמו ספרים נדירים או מגזינים.
  • מדפים על גלגלים: מדפים ניידים הם אפשרות טובה לספריות שיש להן מקום מוגבל. ניתן להזיז אותם בקלות כדי ליצור יותר מקום או כדי לגשת לחומרים המאוחסנים מאחור.
  • מדפים בעלי גודל מיוחד: ישנם גם מספר מדפים מיוחדים המיועדים לסוגי חומרים ספציפיים. לדוגמה, ישנם מדפים לאחסון תקליטורים, מגזינים או משחקים.

מה שבטוח שאיזה סוג לא תבחרו, המדפים חייבים להיות עמידים ולאפשר שילוט נח. כי הסוד של כל ספריה הוא באיתור המהיר של מה שמחפשים.

החומרים מהם עשוים המדפים

ברב המקרים בספריות המודרנית המדפים יהיו מעץ או מתכת או שילוב בין שניהם.

מדפי עץ הם המדפים שהיו נפוצים בעבר. אלה מדפים יציבים ועמידים, ואי אפשר להתחרות במראה שלהם. כמו כן, ניתן להתאים אותם לעיצוב של כל ספרייה.

עם זאת, כיום, עם המודעות הסביבתית מצד אחד, ומצד שני עלות היצור, מדפי עץ עשויים להיות יקרים, והם דורשים תחזוקה שוטפת כדי למנוע מהם להתעוות או להירקב.

מדפי מתכת לעומת זאת, הם מדפים עמידים הדורשים תחזוקה מעטה. ברב המקרים נראה שילוב של חומרים, של מדפי מתכת ועץ או מתכת בלבד.

ארגון באמצעות מדפים לספריות

מלבד מתן מקום לאחסון ספרים, למדפי הספרייה תפקיד חשוב בארגון אוסף הספרייה. מדפים לספריות מאורגנים היטב חיוניים לתפקוד יעיל של ספריה. הם עוזרים למבקרי הספריה למצוא את החומרים הדרושים להם במהירות ובקלות, ומקלים על הספרנים לעקוב אחר אוסף הספרייה.

שיקולים בבחירת מדפים לספריות

כאשר בוחרים את סוג המדפים לספריה יש לקחת בחשבון מספר גורמים הקשורים לסוג הספריה.

למשל גודל הספריה. כאשר ישנה ספריה גדולה ללא מגבלה של מקום, ניתן למקם מדפים גדולים ורחבים, וכך לשמור על סדר וארגון.

ספריה במוסד חינוכי שונה מספריה בישוב, בעיקר בסוג החומרים. בספריה במוסד לימודי, יהיו מספר רב של מגזינים, כמו כן, ספרים בעלי נפח ומשקל גדול יותר.

כמובן שישנה גם שאלת מיליון הדולר, מה התקציב של הספריה, בין אם התקציב השוטף או תקציב ראשוני לרכישת מדפים לספריות.

בחירת המדפים

לסיכום, לאחר ששקללתם את כל הגורמים הללו, תוכלו לבחור מהם המדפים המתאימים ביותר לספריה שלכם. את המדפים שהכי קל ונח יהיה לארגן את הספרים עבור הספרנים, והכי קל ונח למשתמשים למצוא את מה שמחפשים.

ואל תשכחו שהספרים הם הלב של הספריה, מה שעושה את מדפי הספריות לשלד הנושא את הלב.

מדפים לספריות
מדפים לספריות
מדפים לספריות
0
× Available on SundayMondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturday
דילוג לתוכן